Artróza (osteoartróza) - tiché, ale bolestivé ochorenie kĺbov

11.02.2018

Degeneratívna artróza je nezápalové degeneratívne kĺbové ochorenie, ktoré je charakterizované degradáciou kĺbovej chrupavky, subchondrálnou sklerózou, tvorbou osteofytov a zmenami mäkkých tkanív, ktoré zahrňujú synoviálnu membránu, kĺbne púzdro, kĺbne väzy a svaly. 

Ide o najčastejšie ochorenie kĺbov, ktorého výskyt sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Postihuje častejšie ženy. U osôb starších ako 65 rokov je postihnutá viac ako polovica populácie. U osôb starších ako 75 rokov trpí na artrózu dokonca viac ako 80% populácie.

Príznaky

sú lokalizované len v postihnutých kĺboch. Typickým príznakom je bolesť, najprv pri začiatku pohybu, po skončení pohybu a v kľude sa stráca. Neskôr sa objavuje bolesť kľudová a nočná. Paradoxne intenzita bolesti nemusí korešpondovať s RTG nálezom. Závisí od individuálneho prahu vnímania bolesti. Ďalším príznakom sú drásoty, obmedzenie hybnosti, osové deformity.

Diagnostika

RTG vyšetrenie: rozoznávame 4 stupne artrózy podľa RTG obrazu

  • Normálna až mierne zúžená kĺbna štrbina, okrajové osteofyty
  • Zúženie kĺbnej štrbiny, viditeľné osteofyty
  • Kĺbna štrbina je viditeľne zúžená, sú prítomné osteofyty, tvorba pseudocýst, deformity
  • Vymiznutie kĺbnej štrbiny , skleróza, výrazné osteofyty

MRI vyšetrenie (magnetická rezonancia): umožňuje odhaliť možné zmeny na chrupavke, zhodnotiť veľkosť a lokalizáciu chondrálnych defektov. Predovšetkým sa používa na diagnostiku poranení meniskov, väzov, synoviálnej výstelky, mäkkých tkanív okolo kĺbu.

CT vyšetrenie: indikované pri podozrení na nekrózu a pri nejasnom náleze zle hodnotiteľnom z rtg vyšetrenia.

Artroskopia: umožňuje diagnostikovať a ošetriť poškodenú chrupavku, pri kolene ošetriť menisky, ligamentá. 

Terapia

Neexistuje žiadna liečba , ktorá by dokázala artrózu vyliečiť, dokonca ani taká, ktorá by spomalila degeneráciu chrupavky. Aj keď sa využijú všetky formy konzervatívnej liečby , ktorá sa snaží čo najdlhšie zachovať funkciu kĺbu, spomaľovať úbytok kĺbnej chrupavky a zmierniť bolesti, konečnou terapiou artrózy je často až náhrada kĺbu tzv. aloplastika.

Konzervatívna liečba: cieľom je vysvetliť pacientovi povahu ochorenia, zmierniť bolesť, potlačiť zápalovú reakciu v synoviálnej membráne, udržať a zlepšiť pohyblivosť kĺbu, zabrániť vzniku alebo korigovať už existujúcu deformitu a posiľniť oslabené svaly.

Fyzikálna terapia: protizápalová fyzikálna terapia zahŕňa vodoliečbu, elektroliečbu, ultrazvuk, RTG žiarenie s nízkou protizápalovou dávkou.

Ortopedické pomôcky: vložky do topánok, ortézy pri nestabilite v kolene, palice, barle.

Farmakologická terapia: analgetiká a NSA, chondroprotektíva, kortikoidy, viskosuplementácia (kyselina hyalurónová), kolagénové injekcie ( GUNA).