Cesta za víťazstvom na Tatranskej šelme

14.05.2021

Po niekoľkých mesiacoch bez ozajstnej závodnej atmosféry som sa konečne dočkal aj ja. Tatry sme si spolu s Katkou zamilovali už dávno, a preto ma aj tunajšie preteky veľmi lákajú. Trasa Tatranskej šelmy sa beží po tatranskej magistrále - začína na Troch studničkách a končí v Ždiari. 50 kilometrov a nastúpaných 3000 výškových metrov v spojení s tatranskými chodníkmi predstavuje výdatné sústo. Keď sa k tomu ešte pridá slniečko a "gýčovo" modrá obloha bez jediného obláčika, tak je to ešte zaujímavejšie

Už o 6 ráno je celkom slušné teplo, trocha sa obávam čo to bude počas dňa, ale podmienky máme predsa všetci rovnaké. Na štart ma vezie Katka, postupne predbiehame autobusy s bežcami, ktoré zo Ždiaru vyrazili asi minútu pred nami. Katka sa ma asi snaží vyburcovaťOd štartu je to vcelku rýchle, ja sa snažím ísť si svoje tempo a zároveň si nenechať veľký odstup na čelo preteku, čo sa mi aj darí a chalanov na špici mám stále na dohľad. Na Štrbskom plese, kde je prvá občerstvovačka, ma už čaká Katka, podáva mi fľašky, gély a všetko potrebné. 

Ďalšia časť je už zaujímavejšia a po jednom menšom kopčeku pribiehame k Popradskému plesu, odkiaľ začína stúpanie na Ostrvu. Ostrvu idem relatívne v pohode, snažím sa pošetriť trocha síl, veľa piť a pravidelne dávať gély a soľné tablety. V závere stúpania sa mi podarí dotiahnuť prvú skupinku bežcov a za chvíľu som už na druhom mieste za Dominik Skokanom, ktorý to v tomto zbehu riadne napálil a na Sliezskom dome má asi 2-minútový náskok. V tomto zbehu mi to nešlo úplne podľa predstáv, hneď na začiatku som zakopol a narazil si koleno. Zbeh predstavuje typický tatranský chodník z naukladaných kameňov, pričom nikdy neviete, ktorý sa pod vami pohne. Nohy som zrazu v tomto teréne nemal na 100 % isté.

Na Sliezskom dome len dopĺňam vodu. Kúsok za občerstvovačkou sa mi stane ešte celkom zaujímavá vec, keď bežím po kraji chodníka, stúpim troška do trávy a zrazu som už 2 metre pod chodníkom a len tak premýšľam ako som sa sem dostal. Pri škriabaní späť na chodník si samozrejme trocha ponadávam. Celá táto situácia nemohla ujsť ani pozornosti okoloidúcich turistov, ktorým sa následne aj ospravedlňujem za moje nevľúdne slová. Zanedlho dobieham na Hrebienok, kde je ďalšia občerstvovačka a aj moja Katka, ktorá mi zaisťuje dokonalý support, podáva mi fľašky, gély, magnézko, vodu a to všetko zvládame relatívne za behu.

Kúsok za Hrebienkom predbieham Dominika a tu začína aj ten pravý tatranský smažák. Na Skalnaté a Veľkú Svišťovku je to celé otvorené, bez kúsku tieňa, okolo obeda, ale zatiaľ to celkom ide, keďže od štartu som do seba lial toľko vody, čo som len zvládol. Pred Veľkou Svišťovkou mi došla voda a situácia sa troška skomplikovala, našťastie na ďalšiu občerstvovačku to už bolo "len" dole k Zelenému plesu. Tam sa opäť poriadne napijem, dám ešte zvyšné soľné tablety a hurá do cieľa. Až také hurá to po chvíle nebolo, vydriapať sa do Kopského sedla bolo celkom peklo a ani zbeh Monkovou dolinou nie je zadarmo. Tak nejak som ale tušil, že pred svojimi prenasledovateľmi mám slušný náskok, tak som to ani ja nejako strašne nehrotil a do cieľa dobieham s časom 5:46:26.

 Tu ma už čaká vytešená Katka, ktorej padám do náručia, teda neviem, kto bol viac vytešený, či ona, alebo ja, ja som bol hlavne rád, že som v cieli Po všetkom tréningu a zraneniach, čo sa nakopili tento rok, to snáď bolo aj zaslúžené. Je naozaj veľké šťastie, keď to, čo milujete, môžete prežívať s tým, koho milujete, a ja som za to naozaj vďačný.

Moja kompletná strava počas behu:

  • 3 x nápoj COMPETITION (60g)
  • 15 x gél (PLUS, PURE, SALTY)
  • 18 x SALT CAPS
  • 2 x MAGNESIUM
  • 3 x MUSCLE RELAX
  • 8 x BCAA
  • 5-6 l vody

Na záver by som sa vám chcel moc poďakovať za sledovanie a krásne gratulácie, ktoré som dostal. Chcem sa ešte poďakovať RunningPro za perfektné obutie, Compressport za skvelé oblečenie a Sponser za tú najlepšiu energiu aj na tento beh. Moja veľká vďaka patrí aj M&P MEDICAL a WinForm , ktorí urýchlili moju rekonvalescenciu po zranení a pomáhajú urýchľovať regeneráciu po tréningoch a pretekoch.