Úvod do extrémneho triatlonu

26.02.2021

V posledných rokoch je možné sledovať nárast pretekov, ktorých hlavnou podstatou je pomenovanie extrémnosť. V súčasnosti je celosvetovo k dispozícii okolo 50 pretekov vo vyše 30 krajinách. Nie je tak dávno, keď skupinka oduševnených hobby atlétov dala dokopy dnes tak už známy extrémny triatlon s názvom Norseman (raz možno sa podarí).

Ak ťa láka športové dobrodružstvo tak extrémny triatlon je jedna z možností ako si splniť športovú závislosť, no na druhej strane aj niečo zažiť. Určite sa nebavíme o náhodnom výlete, ale netreba sa nechať odradiť pomenovaním extrémne. Väčšina z nás má potenciál to zvládnuť a skúsim Vám dať úvodné tipy, čo to so sebou prináša.

Pretek sám o sebe a ich rôznorodosť

Vo väčšine prípadov sa budeme baviť o extrémnych triatlonoch vo vzdialenostiach dlhého triatlonu: 3.8km plávania, 180km cyklistiky, 42.195km behu. Tieto vzdialenosti sa však jemne odlišujú, kde najčastejšie cyklistická trasa môže byť dlhšia (občas kratšia, ale len občas 😉). Nie je to krúženie na jednom mieste, ale je to cesta z bodu A do bodu B. Hlavne pre tento aspekt sú tieto preteky, tak zaujímavé a nevyspytateľné. Moje prvé odporúčanie je prvý pretek absolvovať na niekoho referenciu, niet nad praktické rady. Pri plávaní sa pripravte na nočný efekt, nakoľko väčšina pretekov začína skoro ráno alebo o polnoci, čiže plávanie po tme. Druhou veľmi častou charakteristikou plávania je o niečo studenšia voda ako sme zvyknutí. V niektorých prípadoch to môže byť aj pod 10 ºC (jedna téma sa bude zaoberať práve plávaním v studenej vode, takže viac sa vykecávať nebudem). Cyklistický profil trate je väčšinou viac kopcovitý. V niektorých prípadoch môže konkurovať najťažšej horskej etape na Tour de France, a to napr. 180km, a cca 4000m nastúpaných. Ako čerešnička na torte je maratón s horským profilom. Jeden z najťažších behov je práve na Slovensku, ide o pretek s názvom Jánošík, kde sa prevýšenie dostáva nad 3000m nastúpaných.

Polnočné plávanie na Jánošík - Slovak Xtreme Triathlon:


Tréning musí baviť a vzťah k prírode je vítaný

Najťažšia a zároveň najkrajšia časť, ktorá je asi prvou otázkou pre každého začínajúceho panica s extrémnym triatlonom. Nerád sa nadceňujem, ale ani podceňovanie nie je na mieste. Treba si však povedať, že rovnako ako väčšina z nás som hobby športovec, ktorý sa učí, počúva, skúša veci, aby sa mohol posúvať. Je tu viacero aspektov (mojou snahou Vám bude ich bližšie priblížiť v nasledujúcom období), ale na začiatku si treba položiť otázku. Aká je moja športová história? Dané veľa napovie, či moje telo je pripravené na väčšiu záťaž alebo začnem veľmi opatrne. Druhý dôležitý bod je postupnosť. Väčšina trénerov vám povie, že zvyšujte objem a intenzitu tréningu postupne. K tomuto sa prikláňam, aj keď tiež som to musel zistiť na vlastnej koži (prešiel som si únavovou zlomeninou a rád Vám k tomu raz poviem viac). Na toto nadviažem ďalšou radou: toto nie je šprint a neodporúčam si dať nereálny a krátkodobý cieľ. Život sa nekončí ani nezačína, keď si odškrtnete splnenie extrémnej šialenosti alebo Ironmana. V tomto prípade sa jedná o životný štýl, ktorý nie každý pochopí. Ku konkrétnym tréningovým tipom ešte prídeme. Ale na začiatok sa začnite hýbať a majte radi vertikálne metre. Začnite budovať svoj motor a na začiatku nižšia intenzita je viac ako si myslíte. Do šialeností sa pustite až po čase, telo sa Vám odvďačí.

Vzťah k dlhodobej aktivite je vítaný, mentálne nastavenie dôležité:


Výbava a stravovanie vie zamestnať, priprav si pero a papier

Príprava na jeden extrémny triatlon nie je činnosť na pár minút. Nezveličujem a je dobré si pripraviť checklist pred pretekom 😉 Niektoré plávania vyžadujú aj iné neoprénové doplnky ako neoprén (ponožky, čiapka, ...). Na cyklistike sa bez bicykla nezaobídete. Triatlonový špeciál nie je vyžadovaný a vo veľa prípadoch je prospešnejší ľahký pohodlný bike do kopcov (ak sa bojíte o aero pozíciu, tak triatlonové nadstavce trochu vykompenzujú jazdu na rovine). Nezabudnite na osvetlenie na bike, nakoľko veľakrát sa ide po tme. Beh asi najlepšie vystihuje obrázok pod textom. Áno veľakrát sa ocitnete v horách, kde zmeny počasia sú veľmi pravdepodobné. Z tohto pohľadu sa bežeckému vaku vo veľa prípadoch nevyhnete. Strava počas preteku? Tu sme každý iný ale rád Vám poskytnem môj stravovací sumár z preteku (verím, že si tento rok užijeme pretekovú atmosféru). Základná rada je jesť pravidelne a to aj každých 30 minút.


Extrémny triatlon je pretek so supportom

Dobrodružstvo nezvládnete samy. Áno musíte to všetko odmakať, ale potrebujete mať pri sebe ľudí, ktorým môžete dôverovať. Veľkou výhodou je, keď sa navzájom poznáte. Verte mi oveľa viac to chutí, keď v tom nie ste samy. Nečakajte, že na prvom preteku budete mať všetko 100%-né. Môj prvý pretek si pamätám veľmi dobre (k tomuto preteku sa budem venovať osobitne, tam to všetko začalo Triathlon Attack alebo po mojom "Peklo juhu"). Poznal som asi len jedného človeka, ale po pár rokoch je to jedna veľká udalosť, kde stretnete známych, ktorých nevidíte celý rok.

Neopísateľný pocit pri prvom úspešnom absolvovaní Jánošík - Slovak Xtreme Triathlon: