Moderná regenerácia v praxi

19.03.2021

Skvelý výkon bez následkov

Pokiaľ to s behom či akýmkoľvek iným športom myslíte aspoň trochu vážne, bude vás najskôr zaujímať, ako svojmu telu dopriať adekvátnu regeneráciu. Jedine tá vám totiž zaistí, aby sa úsilie, ktoré do tréningu vkladáte, premietlo do vášho výkonu.

Niektoré veci môžete pre seba urobiť bezprostredne pred/po tréningu, na iné je potrebné myslieť dlhodobejšie. Poďme si predstaviť základné pravidlá, ktoré vaše telo udržia použiteľné.

Poriadne pretiahnutie pred a po výkone

Základným predpokladom pre rýchlu regeneráciu a bezbolestné vstávanie po náročnom výkone je strečing. Dôkladné pretiahnutie zahriatých (!) svalov pred tréningom i po ňom obmedzí vznik mikroskopických poranení na svalových vláknach, ktoré druhý deň bolia. Preťažené telo je naviac ďaleko menej náchylné na úrazy behom tréningu. A ideálni postup?

Na začiatku aktivity krúživé pohyby, ohyby, naťahovanie a ľahké poskoky (bežecká abeceda). Po záťaži sa pretiahnutie a strečing robí s menším či väčším časovým odstupom, ideálne je zaradiť pred neho tiež vyklusanie či vychodenie. Čím intenzívnejší máte tréning, tým neskôr zaraďujte strečing.

Kompresia

Kompresné podkolienky a návleky sú medzi športovcami stále obľúbenejšie. Kompresia zaistí rýchlejší obeh krvi a lymfy v končatinách a tým i efektívnejší rozvod živín a odplavovanie toxických metabolitov, ktoré spôsobujú opuchy a bolesti svalov.

Masáže

Masáže sú jedným z najpríjemnejších spôsobov regenerácie. Doprajte si pravidelne relax v rukách odborníka a nechajte svoje svaly užiť si jeho starostlivosť. Že nemáte na návštevy profi maséra čas ani peniaze? Jeho služby vám môžu obstojne nahradiť masážne loptičky, valčeky....

Dni voľna

Jasné, ponúka sa predstava, že čím viac budete trénovať, tým viac váš výkon porastie. To ale nie je až tak celkom pravda. Pokiaľ totiž nebudete rešpektovať potrebu odpočinku, ľahko dôjde k pretrénovaniu nasledovanému poklesom výkonu a rastúcim nebezpečenstvom zranenia. Toto všetko vás môže vyradiť z tréningového cyklu až na niekoľko týždňov, preto nepodceňujte odpočinok a doprajte si minimálne jeden deň v týždni pauzu. Váš tréning tým neutrpí, naopak.

Dostatok spánku

Vaše telo si oň požiada samo. Aj tak je ale dobré si pripomenúť, že dostatok spánku je pre úspešný tréning kľúčový. Ak to v športe chcete niekam dotiahnuť, časom z vášho harmonogramu takmer úplne zmizne nočné flámovanie sprevádzané náletmi na hladové okná a nasledované celodennými opicami. Keď si totiž raz zvyknete, vidina ranného tréningu s čistou hlavou pre vás bude až prekvapivo lákavá. Doprajte si 6-8 hodín kvalitného spánku a nechajte svoje telo naberať sily.

Dostatok vody

Pre doplnenie tekutín nemusíte zďaleka vždy siahať po ionťáku či inom energetickom nápoji. Vo väčšine prípadov vám najviac prospeje čistá voda, zriedená ovocná šťava ,alebo čaj. Myslite ale na to, že počas hodiny pred behom/športom by ste mali vypiť maximálne 6 dl nápoja a bezprostredne pred behom už by to nemalo byť viac než 1 dl. Predsa nechcete, aby vám v bruchu žblnkalo.

A čo vypiť po tréningu? Možno poznáte tú neovládateľnú chuť dať si za odmenu poriadne orosený pollitráčik studeného piva. Skúste sa však prekonať. Alkohol obsiahnutý v pive spomaľuje regeneráciu, pretože kvôli nemu telo nestíha odbúravať toxíny vzniknuté záťažou, a aj keď sa budete cítiť napití, paradoxne váš vyčerpaný organizmus ešte viac dehydratuje. Opäť siahnite po vode či ionťáku a i tie posielajte telu postupne. Len tak dokáže tekutiny naplno využíť.

Moderné technológie

Všetko vyššie uvedené platí a netreba to v žiadnom prípade podceniť. Niekedy však je proces regenerácie potrebné urýchliť a tam nastupuje moderná technológia.

Ja používam prístroj SINAPSI od spoločnosti WINFORM hlavne na:

• regeneráciu po tréningu (hlavne po náročnejších tréningoch)

• Väčšinou do 1-2 hodiny od skončenia tréningu

• na stehenné a lýtkové svaly

• a aj ako liečbu na vnútornú stranu holennej kosti (dlhodobejšie zranenie)

V čom mi SINAPSI pomohlo ?

• Zmiernenie svalovej únavy a jej rýchlejšia odozva
• Pocit ľahších nôh aj deň po náročnom tréningu -> možnosť trénovať každý deň dvojfázovo

• Počas 8 dní v Tatrách :

• odbehnutých 224km s prevýšením cez 13 400m

• vrátane 3-dňového etapového preteku • 1.deň-4km

• 2.deň34km/1800m+ • 3.deň-5km/780m+

• +67km s prevýšením cez 4 300m turisticky