Jánošík 2021 – extrémne triatlonové dobrodružstvo

20.09.2021

Extrémny triatlon je o trochu zaujímavejší ako klasický Ironman (3.8km plávanie, 180km cyklistika, 42km behu). V čom je zaujímavejší ? To sa pokúsim zhrnúť v nasledovných riadkoch. Po druhýkrát som sa odhodlal zúčastniť extrémneho triatlonu na Slovensku s názvom Jánošík. Tento pretek je zaradený do celosvetovej tour extrémnych pretekov XTRI World Tour. Ako jediný triatlon (aspoň čo mám vedomosť) sa začína plávať o polnoci. Následne pre tých čo cielia cyklistickú časť pod 7 hodín je do prevažnej miery zaujímavý nočnou chladnou cyklistikou. A pomenovanie Jánošík nesie pre svoj začiatok náročného horského maratónu priamo v srdci Terchovej - pod sochou Juraja Jánošíka. Človek sa teda musí pripraviť na plávanie v noci (3.8km), nočnú a chladnú cyklistiku (184km, 2400m+) a následne horský šialený maratón (42km, 3000m+). Áno, to všetko naraz.

Príprava a support na pretek ako ďalšia disciplína

Tento rok sme prišli do Terchovej už vo štvrtok a bolo to dobré rozhodnutie. V piatok ráno si doprajete spánok, nakoľko viete, že najbližších vyše 35 hodín spať nebudete. Bol čas aj na ranný ľahký beh na naštartovanie organizmu so svojim supportom. Ideálne je mať ľudí, ktorým dôverujete a teda sa poznáte. Následne od 10:00 prebiehala registrácia aj s prezentáciou preteku. Pravdaže už stretávaš ľudí podobnej krvnej skupiny a čas ubieha rýchlym tempom. Poobedie je čas na oddych a následne začína balenie. Na plávanie už klasicky neoprén, okuliare, čiapka, bójku sme obdržali pri vstupe do depa. Voda mala ideálnych 18 stupňov, takže nebolo treba žiadne iné neoprénové prvky. Na cyklistiku s osvetleným bikom (vpredu silné biele svetlo, vzadu červená blikačka), rovnako reflexná vesta a reflexné prvky. Ostatné podľa chuti a teda moja chuť bola len triatlonové kraťase a cyklistický dres. V noci som to celkom oľutoval a rukavice a návleky na tretry by sa zišli pri teplote niekedy aj pod 5 stupňov. Výbavy na beh bolo celkom dosť, nakoľko sa ide do hôr a počasie je nevyspytateľné (na Oravamanovi sme si zažili svoje). Je potrebný bežecký vak, 1l vody, jedlo, dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom, pláštenka, buffka, rukavice, čelovka a pravdaže mobil. Stravovanie je veľmi dôležité a počas preteku musíš mať všetko dopredu pripravené.


Nočné plávanie ako zážitok na celý život

Presun z Terchovej do Námestovo na miesto štartu. Štart v piatok o polnoci. Inak ako s rešpektom do tohto preteku je samovražda. Plávali sme 4 kolá a hodinky mi ukázali niečo cez 3.8km. Prvé kolo bolo veľmi neisté, nakoľko sa človek orientuje len na osvetlené bóje, ale tých svetiel je tam viac. Sústredenie a spoliehanie sám na seba bola najlepšia voľba a ďalšie tri kolá som si užil. Tento rok nás bolo pomenej kvôli covidu a teda naozaj skupinky neboli. Po vyplávaní sa rýchlo vysušiť, niečo zjesť a doplniť tekutiny (vo vode som bol okolo hodiny a 10 minút). Mal som pripravené aj návleky, aj termo, ale obliekol len dres a obul tretry a šiel som. To som nevedel ešte, čo ma čaká. Vyplávanie okolo 6. miesta, ale vtedy to veľmi nevnímaš.


Svieža nočná cyklistika s východom slnka

Po plávaní je hlava o niečo ľahšia. A nočná cyklistika má niečo do seba. Hneď na úvodných kilometroch ma predbehol tohtoročný víťaz. Cieľ udržovať svoje tempo, jest a piť čo to pôjde. Problém bol tentoraz teplota (dosť nízka) a padajúca studená hmla. Organizmus toľko jedla a vody nepýtal a stálo to veľa disciplíny dopĺňať. Veľkú časť trate sme sa predbiehali s dobrým parťákom (Tibor), čo dosť pomohlo, nakoľko sme obehli ešte dvoch/troch pretekárov. Inak by to bolo sólo jazda (pravdaže drafting nie je povolený) a s mojim supportom. Support ide na aute celú trať a počas noci je povolené aj jazda za pretekárom, čo veľmi pomohlo v tmavých lesných úsekoch. Po vyše 110km prvýkrát stojím a dávam vývar a chlieb so šunkou a syrom. Popritom stihnúť ešte malú potrebu. Medzitým začína výrazne fúkať a aj sa teším na kopec Vychylovka (príjemný východ slnka). Tam dobieham Tibora, ale pravdaže v zjazde mi uniká. Začínam mierne spomaľovať a dobehlo ma zabudnutie občerstvenia. Snažím sa zachrániť pretek a jem a pijem v kopci, čo to ide. Nakoniec strácam vyše 10minút a prichádzam do depa na 4.mieste. Tak skrehnutý, že si neviem prilbu odopnúť a nakoniec ani boty zaviazať. Dávam teplý čaj, niečo zjem, prezlečiem tričko.


Šialený horský maratón po nočnej šichte

Na behu sa cítim prekvapivo dobre a postupne sa rozmrazujem. Už vtedy som vedel, že dnes sa ešte budem variť. Počas celého behu musí byť s vami support. Prvé kilometre sú náročnejšie a treba vystúpať vyše 100 horských schodov. Support na aute nás prišiel povzbudiť a občerstviť na 8.kilometer. Nasleduje asfaltový rovný úsek, kde udržujeme stabilné bežecké tempo. Hor sa na vyhliadku, kde je občerstvovačka a príjemné usmiate tváre nášho supportu. To vnáša energiu a ideme obehnúť Terchovú. Poväčšine trávnaté a poľné cesty narúša panelová cesta dlhá vyše kilometra so sklonom cez 30%. Obiehame Terchovú a vbiehame do Jánošíkových dier. Rýchle občerstvenie, ale 3teho Tibora nevidím. Podľa info je na dosah (to sa myslí do 30 minút). Posledný moment, keď vidíme support, nakoľko vbiehame do najťažšieho úseku celého preteku. Síce máme za sebou 25km behu, ale to najťažšie ešte len príde 16km a 2100m+. Veľa ľudí v Jánošíkových dierach opäť nesklamalo, ale aj to je súčasť tohto závodu (čakanie na rebríky a podobne). Začínam menej dopĺňať stravu a aj tekutiny (už to nešlo veľmi dole). Tempo ešte udržujeme, ale to výrazne kleslo výstupom na Veľký Rozsutec (kopec pravdy na tomto preteku). Síce nezastavujeme, ale cítim spomalenie. Zbeh z Rozsutca je technicky náročný a opäť ľudia, takže tempo nič moc. Prichádzame na posledné občerstvenie. Dozvedáme sa, že manko na tretieho sa rozšírilo na okolo 50 minút. Na druhej strane 5ty za nami stráca veľmi podobne. Tu si uvedomujem, že už to treba len v rovnomernom tempe dôjsť. To však nie je jednoduché, nakoľko sa ide na Stoh (strmý kopček hore). Následne zbeh dole a znova hore na Hrebeňovku. Ostávajú síce 4km, ale tá hrebeňovka je sakra kopcovitá. Už vadí každý kameň. Hore pomaly šlapeme, dole a na "rovinatých" úsekoch sa snažíme pobehnúť. Posledných 500m opadne všetka únava, nakoľko človek vie, že to dá. Mierne zbehnutie do cieľa na Chlebe stojí za všetko to úsilie. Síce tam nečaká veľa ľudí ako na slávnych IM (mne toto vyhovuje), ale sú tam tí ľudia, čo chcete aby tam boli. Konečné 4.miesto a celoročná príprava poznačená covidom sa oplatila. Celkový čas 16 hodín a 30 minút je len uvedomenie si koľko to stálo úsilia. Rodinná, priateľská atmosféra je niečo, čo odlišuje tieto preteky od preplnených podujatí. Každý máme radi niečo iné a to je v poriadku.


Polnočné plávanie na Jánošík - Slovak Xtreme Triathlon:

Tréning musí baviť a vzťah k prírode je vítaný

Najťažšia a zároveň najkrajšia časť, ktorá je asi prvou otázkou pre každého začínajúceho panica s extrémnym triatlonom. Nerád sa nadceňujem, ale ani podceňovanie nie je na mieste. Treba si však povedať, že rovnako ako väčšina z nás som hobby športovec, ktorý sa učí, počúva, skúša veci, aby sa mohol posúvať. Je tu viacero aspektov (mojou snahou Vám bude ich bližšie priblížiť v nasledujúcom období), ale na začiatku si treba položiť otázku. Aká je moja športová história? Dané veľa napovie, či moje telo je pripravené na väčšiu záťaž alebo začnem veľmi opatrne. Druhý dôležitý bod je postupnosť. Väčšina trénerov vám povie, že zvyšujte objem a intenzitu tréningu postupne. K tomuto sa prikláňam, aj keď tiež som to musel zistiť na vlastnej koži (prešiel som si únavovou zlomeninou a rád Vám k tomu raz poviem viac). Na toto nadviažem ďalšou radou: toto nie je šprint a neodporúčam si dať nereálny a krátkodobý cieľ. Život sa nekončí ani nezačína, keď si odškrtnete splnenie extrémnej šialenosti alebo Ironmana. V tomto prípade sa jedná o životný štýl, ktorý nie každý pochopí. Ku konkrétnym tréningovým tipom ešte prídeme. Ale na začiatok sa začnite hýbať a majte radi vertikálne metre. Začnite budovať svoj motor a na začiatku nižšia intenzita je viac ako si myslíte. Do šialeností sa pustite až po čase, telo sa Vám odvďačí.

Vzťah k dlhodobej aktivite je vítaný, mentálne nastavenie dôležité:

Výbava a stravovanie vie zamestnať, priprav si pero a papier

Príprava na jeden extrémny triatlon nie je činnosť na pár minút. Nezveličujem a je dobré si pripraviť checklist pred pretekom 😉 Niektoré plávania vyžadujú aj iné neoprénové doplnky ako neoprén (ponožky, čiapka, ...). Na cyklistike sa bez bicykla nezaobídete. Triatlonový špeciál nie je vyžadovaný a vo veľa prípadoch je prospešnejší ľahký pohodlný bike do kopcov (ak sa bojíte o aero pozíciu, tak triatlonové nadstavce trochu vykompenzujú jazdu na rovine). Nezabudnite na osvetlenie na bike, nakoľko veľakrát sa ide po tme. Beh asi najlepšie vystihuje obrázok pod textom. Áno veľakrát sa ocitnete v horách, kde zmeny počasia sú veľmi pravdepodobné. Z tohto pohľadu sa bežeckému vaku vo veľa prípadoch nevyhnete. Strava počas preteku? Tu sme každý iný ale rád Vám poskytnem môj stravovací sumár z preteku (verím, že si tento rok užijeme pretekovú atmosféru). Základná rada je jesť pravidelne a to aj každých 30 minút.

Extrémny triatlon je pretek so supportom

Dobrodružstvo nezvládnete samy. Áno musíte to všetko odmakať, ale potrebujete mať pri sebe ľudí, ktorým môžete dôverovať. Veľkou výhodou je, keď sa navzájom poznáte. Verte mi oveľa viac to chutí, keď v tom nie ste samy. Nečakajte, že na prvom preteku budete mať všetko 100%-né. Môj prvý pretek si pamätám veľmi dobre (k tomuto preteku sa budem venovať osobitne, tam to všetko začalo Triathlon Attack alebo po mojom "Peklo juhu"). Poznal som asi len jedného človeka, ale po pár rokoch je to jedna veľká udalosť, kde stretnete známych, ktorých nevidíte celý rok.

Neopísateľný pocit pri prvom úspešnom absolvovaní Jánošík - Slovak Xtreme Triathlon: