Cielené túlanie s parťákom v Malých Karpatoch

16.04.2021

Niekedy nejde o čas, parťáci rovnakej krvnej skupiny sú na nezaplatenie a nevzdávaj sa!!! Takto by som načrtol spoločný výlet naprieč Malými Karpatmi. Nakoľko sa tešíme na naplnenú letnú sezónu a stále veríme v zlepšenie situácie, tak prípravu netreba podceniť. Tréning je dobré si okoreniť a dať telu vyššiu jednorázovú záťaž. Cieľ bol jasný a to prejsť cez všetky vrcholy v Malých Karpatoch s nadmorskou výškou nad 700 m.n.m. Celkovo je ich jedenásť, ale občas sa na niečo zabudne a teda sme úspešne prešli 10 vrcholov: Čmeľok (709) - Javorina (703, zabudli sme), Čertov kopec (752), Skalnatá (704), Veľká Homola (709), Vysoká (754), Vápenná (752), Veterlín (724), Čelo (718), Záruby (768), Havranica (710).

Začiatok sme naplánovali v Perneku, kde nás odviedol náš support (je to oveľa jednoduchšie s ľuďmi naokolo) a cieľ bol v Smoleniciach (a to privítanie bolo TOP 😊). Výhodami tohto smeru sú čerešničky ku koncu v podobe Vápennej, Veterlína, Zárub a nakoniec finiš pod Smolenickým zámkom.


Plusom dlhších tréningov je aj možnosť vyskúšať dopĺňanie energie. Priznám sa, že toto je jedna z najťažších ingrediencií pri mojich dlhých zážitkoch (niektoré extrémnejšie, niektoré menej 😉). Asi v každej príručke nájdete odporúčané dávky kalórií (sacharidy, proteíny vs tuky), tekutín, minerálov. Na druhej strane každý organizmus sa správa inak a preto odporúčam vyskúšať si to na vlastnej koží. Podľa vlastných skúseností ani na x-tý krát to nebude ideálne. V skratke bez sacharidov a vody ďaleko nezájdete, resp. možno zájdete, ale sa vytrápite. Druhým dôležitým aspektom je tuhosť stravy. Pri vyšších intenzitách, vyčerpanom organizme, zabudnite na schopnosť prežúvania. Tuto sa môžete dostať do čiastočnej slepej uličky, nakoľko nie každý organizmus je kamarát s gélmi (Prax aj v tomto smere je potrebná. Nešetrite si gély na preteky, ale skúšajte aj v tréningu). Konkrétny plán stravovanie rád zverejním po najťažšom preteku tejto sezóny.

Klasické cyklistické "rice cakes" - ľahko stráviteľné. Primerane vody, ale naozaj najlepšie je zistiť koľko sa vaše teľo zbavuje tekutín. Rýchle sacharidy v podobe gélov alebo iontu (prírodnejšie náhrady: figy, výživa..). Soľné tablety zapiť Fatrou extra (tajná zbraň proti kŕčom, ale s mierou, nakoľko to rozťahuje žalúdok).

Zatiaľ sa nám nikdy nepodarilo vyjsť na všetky vyššie kopčeky v Malých Karpatoch. Z tohto pohľadu sme to zobrali na hrane, čiže všetky naraz = 54,5km, 2500m+. Veľkou výhodu je ľahká dostupnosť všetkých vrcholov a minimálna potreba odbočovať a vracať sa po tej istej trase. Odbočovali a vracali sme sa z Veľkej Homoly a Vysokej (išli sme po tej istej trase). Ďalším plusom je turistické značenie (väčšinou po červenej značke). Trochu viac námahy musíte vynaložiť akurát pri odbočení na Veterlín (tu sme zistili pôvod názvu, nakoľko náš vyfúkalo statočne 😊). Výškový profil trate sa vyznačuje len tromi "dlhšími" (dlhšie na naše karpatské zvyklosti) stúpaniami. Na začiatku z výšky pod 300 m.n.m. na prvý vrchol Čmeľok 709 m.n.m. (vojenský vysielač bol prekvapením). Následne sa ide relatívne po hrebeni s ukončením na Vysokej (tu treba hľadať kríž, našťastie som stretol kamoša a neminuli sme ani tento vrchol). Potom nasleduje klesanie až pod 300 m.n.m. a hneď hore na Vápennú (očakávajte najviac ľudí, ale výhľady stoja zato). Je to asi najťažšie stúpanie, ale mne celkom vyhovuje nakoľko je primerane strmé. Rovnako sa tešíte na studničku, ktorá je kúsok pod vrcholom smerom na Záruby (Táto stránka pomôže: https://chko-male-karpaty.oma.sk/stravovanie/voda).


Poslednou chuťovkou, na ktorú sa musíte vyškriabať sú Záruby (ani teraz nesklamali, opäť mierne ochladenie s jemným dažďom). Pred Zárubami sa prechádza Veterlínom a Čelom (konečne trochu kameňov pod nohami a veľmi málo ľudí naokolo). So Zárub sa zastavíte na Havranici a letíte smerom dole k Smolenickému Zámku. Pocit únavy prestávate cítiť a zaleje Vás pocit šťastia, prítomného okamihu. Support v cieli na nezaplatenie, pomáhajme si a podporujme sa. Ego nechajme doma na gauči 😉.